Kościelisko

Apartamenty Kościelisko

To urokliwa wieś w Tatrach o charakterze wypoczynkowym, nazywanej "Sercem Podhala" - noclegi w Kościelisku...

 

Kościelisko położone jest w Rowie Kościeliskim i na zboczach Pogórza Gubałowskiego, z pięknym widokiem na Tatry. Jego zabudowania rozciągają się do dolnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Kościelisko to duża wieś o charakterze miejscowości wypoczynkowej, składająca się z 21 osiedli (dawnych osad pasterskich, tzw. polan).

 

Poszczególne osady pasterskie, które weszły później w skład Kościeliska, wzmiankowane były już od roku 1623.
Do roku 1867, kiedy to odbyły się pierwsze autonomiczne wybory rad gminnych, Kościelisko tworzyło jedną osadę z Zakopanem. W latach 70. XX w. Kościelisko połączyło się z Witowem, Dzianiszem i Chochołowem, tworząc gminę Kościelisko-Witów.
Po kilku latach gmina ta została włączona do gminy tatrzańskiej, a w roku 1994 reaktywowała się jako gmina Kościelisko. Obecnie w jej skład wchodzą trzy wsie podhalańskie: Kościelisko, Witów i Dzianisz.

 

Powierzchnia Kościeliska to 54 km2. Gmina Kościeliska zwana jest bramą Tatr Zachodnich. Swoje gniazda i korzenie ma tu wiele potężnych rodów góralskich. Można się tu zetknąć z reliktami kilkuwiekowej historii, żywą tradycją, autentyczną oraz ludową sztuką.

 

Kościelisko przyciąga również swoim urzekającym pięknem, rozmaitością rzeźby terenu oraz mnogością wychodzących stąd szlaków, jednocześnie jest położone bardzo blisko Zakopanego, dla tych, którzy zatęsknią za zgiełkiem i hałasem miasta :)

 

Główne atrakcje:

  • Szlaki turystyczne
  • Stadnina koni
  • Stoki narciarskie
  • Trasy biegowe
  • Termy
  • Trasy rowerowe

 

Szlaki turystyczne

 

Bliska odległość szlaków turystycznych od naszego apartamentu jest wielką zaletą dla tych którzy w górach szczególnie lubią wypoczywać wędrując po szlakach, rozkoszując się widokami w tym pięknym regionie. Odległość od naszego apartamentu do Doliny Chochołowskiej i Doliny Kościeliskiej to około 1-2 km

Dolina Chochołowska
Najdłuższą, bo licząca ok. 10 km. długości doliną tatrzańską jest Dolina Chochołowska, leżąca po lewej stronie drogi łączącej Zakopane z Chochołowem. Zajmuje ona ponad 35km2 powierzchni pokrytej lasem świerkowym, która najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy a na halach rozpoczyna się wypas owiec.

 

Dolina Kościeliska
Uważana za najpiękniejszą dolinę Tatr Zachodnich. Jest nieco krótsza i mniejsza niż Chochołowska, ma 9 km długości i 35km2 powierzchni. Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159m). Z doliny jest również widoczna Bystra (2248m) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych i dostępnych turystycznie jaskiń: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka i Jaskinia Obłazkowa.

Dolina Małej Łąki
Należy do mniej licznie odwiedzanych, choć jest jedną z najbardziej uroczych w Tatrach. Dolina Małej Łąki położona jest pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ma długość 5,4 km i powierzchnię 5,7 km2.

Stadnina koni

 

Niedaleko naszego apartamentu bo około 2 km, przy Dolinie Kościeliskiej znajduje się stadnina KONSUL. Jest to idealne miejsce dla wielbicieli koni.

Lokalizacja stajni umożliwia rozkoszowanie się pięknymi widokami, wprost z końskiego grzbietu. Teren Kościelska jest idealny do jazdy konnej.

W stadninie można również zacząć swoją przygodę z jazdą konną pod okiem profesjonalnych instruktorów.

 

Stoki narciarskie i snowboardowe

 

Nasz apartament jest też idealną bazą wypadową dla narciarzy i snowboardzistów. Zarówno początkujący jak i zaawansowani fani zimowych szaleństw znajdą dla siebie. Najmłodsi wielbiciele górskich zjazdów również będą mogli skorzystać z specjalnych, wydzielonych dla nich stoków.

Odległość od naszego apartamentu do stoków, takich jak: Polana Szymoszkowa, Witów Ski, Kasprowy Wierch, Biały Potok to 2-6 km.