apartament-zakopane

Apartamenty w Zakopane

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, usytuowane na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego...

Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Ich powierzchnia wynosi 785 km2, z czego około 175 km2 leży w granicach Polski. Długość Tatr mierzona w linii prostej wynosi 57 km.

 

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego TANAP-u oraz przynależności do światowej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

 

W Tatrach znajduje się wiele znanych szczytów. Najbardziej rozpoznawalne z nich znajdujące się po stronie polskiej to: Giewont, Mnich, Kościelec, Kozi Wierch, Kominiarski Wierch. Najwyższym szczytem Tatr Polskich są Rysy (2499 m)

 

Z grzbietów tatrzańskich opadają liczne doliny. Największe z nich po stronie polskiej to: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Bystrej, Dolina Suchej Wody Gąsienicowej z Doliną Gąsienicową, Dolina Białki, Dolina Waksmundzka, Dolina Roztoki, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Rybiego Potoku.

 

Jeziora Tatr są tradycyjnie nazywane stawami. W Tatrach występuje blisko 200 różnej wielkości stawów, począwszy od największego Morskiego Oka, po zupełnie mały, jak Zadni Mnichowy Stawek.

 

Po polskiej stronie tych gór odkryto dotychczas 800 jaskiń, o łącznej długości 126,5 km. Do największych z nich należą: Cień Księżyca, Jaskinia Wielka Śnieżna, Śnieżna Studnia. Niektóre jaskinie tatrzańskie są udostępniane dla turystów, np: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna czy Smocza Jama.

 

Góry te są przystosowane do odwiedzin przez turystów, na zbudowanych licznych szlakach pieszych i nartostrad. Duża liczba wyciągów narciarskich, a także koleji liniowych ( na Kasprowy Wierch i Łomnicę oraz na Gubałówkę i Smokowieckie Siodełko) sprzyja sportom letnim i zimowym.

 

Łączna długość szlaków po polskiej części Tatr wynosi 275 km. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Najwyższym punktem w Tatrach, na który można się dostać znakowanymi szlakami turystycznymi są Rysy, a najtrudniejszym znakowanym szlakiem jest Orła Perć. W całych Tatrach można zdobyć 92 szczyty.